en
pl
home

Kierownictwo resortu środowiska na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wraz z wiceministrem Sławomirem Mazurkiem wzięli udział w 10. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, która odbywa się 14-16 maja 2018 r.

Jubileuszowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyła się w katowickim Spodku oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, na czele z ministrem Henrykiem Kowalczykiem, wzięli udział w panelach dyskusyjnych, poświęconych m. in. organizacji szczytu klimatycznego COP24, problemowi smogu, gospodarki o obiegu zamkniętym, koncepcji Smart City czy gospodarki odpadami.

Minister Henryk Kowalczyk podkreślił rolę, jaką Polska odegra jako organizator najbliższego szczytu klimatycznego, który odbędzie się w grudniu w Katowicach.

„Już za niecałe 7 miesięcy w tym mieście odbędzie się 24. sesja Konferencji Stron Konwencji klimatycznej, na której spotykają się przedstawiciele wszystkich państw świata, by podjąć decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu” – mówił minister Henryk Kowalczyk.

„Z dumą przyjmujemy zaufanie, jakim nasi partnerzy międzynarodowi obdarzyli Polskę, przekazując jej przewodniczenie temu procesowi w tak ważnym momencie” – dodał minister środowiska.

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek w wystąpieniu podczas panelu poświęconemu gospodarce o obiegu zamkniętym podkreślał znaczenie tej idei dla polskiej gospodarki. Wskazał także na znaczenie, jakie ma dla niej zapobiegania marnowaniu żywności.

„Konieczne jest takie projektowanie i produkowanie produktów, aby były jak najbardziej przyjazne środowisku, a powstałe odpady nadawały się w jak największym stopniu do recyklingu i ponownego zwrócenia do obiegu surowców, co pozwoli na oszczędzanie surowców pierwotnych” – zaznaczył wiceminister Mazurek.

„Marnowanie żywności to nie tylko problem społeczny i ekonomiczny, ale też środowiskowy. Żywność jest bardzo ważna częścią gospodarki o obiegu zamkniętym. Chcemy, aby zasoby były użytkowane w sposób bardziej racjonalny” – zaznaczył.

W trakcie kongresu podpisano także porozumienie pomiędzy Ministerstwem Środowiska a miastem Katowice dotyczące współpracy przy organizacji szczytu klimatycznego. Celem porozumienia jest zapewnienie koordynacji przygotowań do grudniowego szczytu, a także zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom oraz optymalnego warunków funkcjonowania mieszkańcom Katowic w trakcie tak dużego wydarzenia.

Źródło: https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/kierownictwo-resortu-srodowiska-na-europejskim-kongresie-gospodarczym-w-katowicach/

Zdjęcie: https://www.polskieradio.pl/42/259/Artykul/2120211,Ponad-sto-debat-10-tys-uczestnikow-dni-startupow-W-Katowicach-ruszyl-Europejski-Kongres-Gospodarczy

2018-05-17
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact