en
pl
home

Porozumienie z miastem Katowice w sprawie COP24 podpisane

Minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz prezydent Katowic Marcin Krupa podpisali 15 maja 2018 r. porozumienie w sprawie organizacji szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach. W wydarzeniu weźmie udział nawet 40 tys. uczestników z blisko 200 krajów, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu.

Celem podpisanego dziś porozumienia jest zapewnienie koordynacji przygotowań do grudniowego szczytu, a także zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom oraz optymalnych warunków funkcjonowania mieszkańcom Katowic w trakcie tak dużego wydarzenia.

Podpisanie porozumienia to kolejny krok na drodze do dalszego zacieśnienia współpracy pomiędzy Ministerstwem Środowiska a miastem Katowice - powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Organizacja konferencji klimatycznej to dla Polski ogromne wyzwanie zarówno pod względem merytorycznym, jak i logistycznym. Jestem jednak przekonany, że wspólnie sprostamy wszystkim zadaniom - podkreślił minister środowiska.

Porozumienie reguluje szereg spraw logistycznych związanych z organizacją COP24, takich jak chociażby zapewnienie sprawnego transportu uczestników. W tym celu powstanie m. in. specjalna aplikacja na telefony komórkowe, w której używając jednego z trzech języków będzie można określić trasę przejazdu pomiędzy hotelami a miejscami obrad i imprez towarzyszących.

Podczas szczytu klimatycznego w Katowicach, sercu dwumilionowej metropolii, będziemy gościć około 40 tysięcy uczestników z blisko 200 krajów. Katowice odwiedzą kluczowi globalni decydenci - prezydenci, premierzy, dyplomaci i naukowcy, którzy będą obradować w Strefie Kultury. Aby skoordynować tak ważną imprezę powstała specustawa, natomiast pomiędzy miastem Katowice, a Ministerstwem Środowiska zawarliśmy dzisiaj porozumienie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jestem przekonany, że organizacja szczytu będzie z jednej strony globalną promocją miasta, z drugiej szansą na podjęcie ważnych tematów ekologicznych z mieszkańcami. Chcemy zwiększyć świadomość mieszkańców w zakresie ochrony klimatu i ekoodpowiedzialnego kształtowania środowiska. Szczyt Klimatyczny ONZ to doskonała okazja do pokazania, jak bardzo zmieniło się nasze miasto w ostatnich latach – dodaje prezydent.

W trakcie szczytu COP24 w Katowicach planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce, a tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

 

Źródło:https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/porozumienie-z-miastem-katowice-w-sprawie-cop24-podpisane/

Zdjęcie:https://www.bing.com/images/searchview=detailV2&ccid=mJZGiyNh&id=5D11B8CBCC0A27ADAC20EBD799D451420FA0F982&thid=OIP.mJZGiyNh4QiBmMC4xlXrzwHaE7&mediaurl=http%3a%2f%2fpliki.propertynews.pl%2fi%2f03%2f57%2f68%2f035768_r0_940.jpg&exph=626&expw=940&q=Porozumienie+z+miastem+Katowice+w+sprawie+COP24+&simid=607994108151660658&selectedIndex=2&ajaxhist=0

2018-05-17
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact